2012. december 29., szombat

Napból, jégből, sárból, kilométerből éppen annyi, ami még nem volt sok


Szakasz: Mátraszentistván-Nagybárkány (19. sz. túra vége, 20. sz. túra eleje)

Időpont: 2012. december 29.

Résztvevők: Király Laci, Zita, Kata, Totó, Farkas Erika, Gazsi, Mariann, Sz. Kis Ágota, Sz. Kis Laci, Sz. Kis Zoli és Pekár Dóri
Táv: 20,9 km (ténylegesen 21,6 km)


 


Szintkülönbség: +494/-982
Átlagsebesség: A teljes időre: 2,92 km/h   Mozgásban:4,4 km/h

Tiszta menetidő: 5:29 óra
Túra teljes időtartama: 7:23 óra



A 2012-es év utolsó túrája meglehetősen nagy szervezés után indult el, ami nem is csoda, hiszen még Hörpölinék is csak ide-oda utazgatással tudták teljesíteni ennek a távnak a nagy részét a rossz tömegközlekedés miatt. Ráadásul viszonylag hosszú is (legalább is a mi általunk szeretett távolságokhoz képest), így hát nagy bátorságra vall a túravezetés részéről, hogy az én legrövidebb napjához ily közelre időzítette ezt a szakaszt. Másrészt azonban Mariann és Oszi épp most töltött napokat Mátraalmáson, így tehát adódott a lehetőség, hogy Oszi, és vendéglátójuk, Várhelyi Laci segítségét maximálisan igénybe véve mégiscsak odajussanak az autók reggel Nagybárkányba, a túrázók pedig átkerüljenek Mátraszentistvánra.
Még így is két ütemben történt az indulás, annak a kereskedelmi szempontból érthetetlen ténynek a következtében, hogy a két ünnep között a neves Vidróczky csárda a reggeli órákban nem kíván vendégeket fogadni. Ezért hát Ági valamint Dóri és Zoli a hidegben toporgás helyett inkább elindultak Ágasvárra (nem ok nélkül remélve ott nyitvatartó büfét). Így történhetett, hogy a szokásos túraindító csoportkép valójában az első 4 km megtétele után készült.
Az időjárásra amúgy nem lehetett panaszunk. Habár a reggel erősen hideg volt, napközben végig sütött a nap, és a tiszta időben még a Tátrát is lehetett látni kb. 1 km-rel az Ágasvár után. A december eleji hó már elolvadt, csak az úton letaposott jég maradt meg, ahol pedig az sem, ott a sárban csúszkáltunk eléggé sokat. Valószínűleg mindenkinek sikerült egy vagy több esést produkálnia. Különösen Zita és Laci páros jelenete maradt emlékezetes a nézők számára: egymástól tíz méterre is képesek voltak másodpercre egy időben talajt fogni.
Az amúgy hideg, fagyos idő néha különleges látványt produkált. Mint például Mátraverebély előtt, amikor az erdőszéli tisztásnak az a része, amelyiket még nem sütötte meg a nap, hófehér volt a dértől, a másik felén viszont szemmel látható volt az olvadás a napsugár érintésére.
Mátraverebély amúgy érdekes egy település. A falunak az a része, amelyik az országúttól a Mátra felé esik, szép, rendezett, mondhatni szokványos látványt nyújt, a másik oldalon, a cigányok által lakott részen viszont romházak és szépen kicsinosított (de mondjuk a szokásos sátortető helyett lapos tetős)  épületek egymás mellett. Ami azonban a leginkább feltűnő, és ez teszi szinte szürreálissá a látványt, a kerítések hiánya. A házak szabadon állnak egymás mellett, s ettől szinte díszletszerű az egész településrész.
Odáig szinte végig ereszkedtünk lefelé, itt azonban, a falu végén egy emelkedő következett. Visszapillantva szép látványt nyújtott a völgy túloldalán a Mátra sötét tömbje.
A kapaszkodó azonban nem ért itt véget, sőt, pár száz méterrel arrébb egy sűrű bozótosba vágott, szűk alagúton, jeges, saras és igencsak szűk ösvényen kellett kapaszkodni felfelé. A lefelé vezető szakasz sem volt épp élménydús, mert az avar alatt vékony, de csúszós sárréteg húzódott.
Sámsonháza előtt egy széles völgyben vezetett az utunk, de a nap már erősen lemenőben volt, és valóban, napnyugta után értünk Nagybárkányba. Itt még egy kis plusz sétát kellett tenni az egyetlen működő kocsmáig, hogy pecsétet tehessünk a túra végére. Ezzel sikerült 800 km fölé kerülni a megtett szakaszok összes hosszát illetően, ami egyben 70 % fölötti teljesítést is jelent.








2012. november 25., vasárnap

Póttúra a Pilisben


 
Szakasz: Dorog - Piliscsaba (12. sz. túra)

Időpont: 2012. november 24.

Résztvevők: Mariann, Pálfi Ildikó, Sz. Kis Ágota
Táv: 18,6 km

Szintkülönbség: +504/-402
Átlagsebesség: 4,1 km/h

Tiszta menetidő: 4,5 óra
Túra teljes időtartama:  5 óra

Kis csapatunk, különböző felállásokban, 2008-ban (nyáron), 2010-ben (tavasszal) és most 2012-ben (ősszel) járta végig a Dorog-Piliscsaba útvonalat, ami ezzel elnyerte a legtöbbször megtett szakasz címet. (Hogy a sor ne szakadjon meg, 2014-ben Farkas Erikának és Gazsinak télen kell hogy lejárja ezt a túrát.)
A jól bevált Piliscsabáról Dorogra tömegközlekedéssel, majd gyalog vissza megoldást választottuk mi is.
Amit az útról tudni kell/lehet, elődeink már leírták.
Borús, de enyhe őszi idő volt. Jó tempóban 5 óra alatt tettük meg szakaszt, ami alatt megvitattuk a világ összes búját, baját. Ha mindenre megoldást nem is találtunk, volt pár ötletünk arra, hogy mit kellene másképpen csinálni (természetesen elsősorban másoknak)

.


Budapestre visszaérve, Ildikó metróra szállt az Árpád hídnál, Mariann pedig fél négy körül szállt ki a kocsiból, hogy rövid pihenés után este már a Katalin bálban rophassa Oszival, egészen hajnalig.

2012. november 18., vasárnap

Hideg szélben redületlenül

Szakasz: Káld - Szajki tavak (2. sz. túra része)

Időpont: 2012. november 18.
Résztvevők: Mariann, Király Laci, Sz. Kis Ági, és Sz. Kis Laci és Oszi, mint féltúrázó-hadtáp.
Táv: 16,7 km. A menetidő 3:40 volt, plusz 32 perc pihenés.
Emelkedés 90 m.

Az előző napi 20 km után, kicsit darabosan indult a reggel, de nekivágtunk. Káldon a Korona vendéglő (a cégére lefestve) elől indultunk. Nyirkos hideg idő volt, kitett helyeken a szél is fújt. Hosszúpereszteg előtt, hihetetlennek tűnt Hörpölin azon bejegyzése, miszerint majdnem hőgutát kapott itt az első bejárás során.
Hosszúperesztegen a Tar vendéglőben pecsételtünk. Szerettünk volna egy forró teát inni, de azt nem kaptunk, így továbbindultunk. Hogy a kesztyűmet hátrahagytam, csak három kilométer után derült ki. A falu központjában a templom mellett, félig állva, félig támaszkodva megettük a szendvicseinket, és Király Laci tanácsára elhatároztuk, a Köztársasági elnökhöz fordulunk azzal a kéréssel, hogy a falut nevezzük át Nagyonhosszúperesztegre.
A faluból kiérve hosszan gyalogoltunk a közepes forgalmú betonúton. Megörültünk, mikor a Szajki tavak előtt letérhettünk az erdei útra. Amennyire fáradságunk engedte, megállapítottuk, hogy az őszi erdő az még mindig nagyon szép, aztán (részemről mindenképpen) leszegett fejjel mentünk előre, nagyon várva, hogy az üdülőtelep házai feltűnjenek. A cipőcsere ellenére Mariann sarka is egyre jobban fájt. Ő persze nem panaszkodott, hanem hősiesen küzdött. A szajki erdészháznál kicsit keresni kellett a pecsétet, mert az autónkkal úgy álltunk előtte, hogy a kis doboz teljes takarásban volt.
A visszaúton még megálltunk a Tar vendéglő előtt, hogy a gazdátlan kesztyűt összeszedjük - ugyanúgy feküdt egy asztalon, mint ahogyan otthagytam.
2 nap, 37 km, átlagéletkor 50 év, átlagsúly 80 kg felett; szép teljesítmény!

További képek a szokott helyen!


Tömördről Szelestére - másodszorra sikerrel

Szakasz: Tömörd - Szeleste (1. sz. túra része)
Időpont: 2012. november 17.
Résztvevők: Mariann, Király Laci, Sz. Kis Ági, és Sz. Kis Laci plusz Oszi mint féltúrázó-hadtáp.
Táv: 20,3 km. A tiszta menetidő 5:00 volt, plusz 45 perc pihenés itt-ott.
Emelkedés 180 m.







Az október 26-27-i hétvégére komplett program szerveződött a Tömörd Szeleste szakasz köré. 26-án este népes csapattal (10 fő), Szombathelyen megnéztük a Mohácsi János rendezte Szentivánéji álom előadást. (POSZT 2012. legjobb rendezés) Október 27-én túráztunk volna, ha az időjárás miatt nem adjuk fel a tervet. Éjszaka esett, reggel szitált, a helyiek szerint a környék talaja agyagos, ezért kocsiba szálltunk, és hazaautóztunk.

 


A november 17-i második kísérlet is kalandosan indult. Rövid ideig úgy tűnt, hogy a szelestei szálláson 5 felnőttnek kell aludnia egy négyszemélyes szobában. Aztán találtunk más megoldást. Az utolsó nehézségre Király Laci hajnali háromkor döbbent rá: a bakancsát otthon hagyta.




De bátor emberként, a sportos utcai cipőjében vágott neki a két nap 37 km-ének. (Jól bírta. A cipő is, Király Laci is.)A reggel kicsit hűvösen nyirkosan indult, mikor Oszi átszállított minket Tömördre. 8 óra 10 perckor már nekivágtunk a hosszú, de szintkülönbség nélküli szakasznak. A GPS és Hörpölin egyaránt azt jelezte, hogy Kincsédpuszta után nehezen járható a szakasz.Valóban volt egy benőttebb rész, de többen jártak már előttünk, járható téve az utat.


Az idő sokat javult, bár a nap végig nem sütött ki, jó tempóban haladtunk. Az út hosszan haladt együtt a Mária úttal. (Az új jelzésekből, az újjáépített hidakból megállapítottuk, hogy a Mária út védnökei bizonyára jelentős anyagi forrásokkal rendelkeznek.)

Más túrázókkal nem találkoztunk, viszont Magyarország vadvilágának számos képviselőjével igen. Vaddisznócsorda húzott át előttünk nem sokkal Kincsédpuszta után, szarvasok legeltek a mezőn, őz ugrott fel Marianntól nem messze, Szeleste előtt egy nyulat néztünk hosszasan, majd egy felriadó fácánkakastól akartunk világgá szaladni.




Nagyon kellemes, őszi túra volt, erdőkkel, irtásokkal, szép színekkel.
Kettő óra 10 perckor értünk Szelestére, a posta előtt kocsiba szálltunk, átautóztunk a Szajki tavakhoz, ahol Oszi kakaspörkölttel várt minket.






További képek az Indafotón.